9 maja 2019

O nas

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Polskim Związku Niewidomych rozpoczął swą działalność 2 stycznia 2001 roku. Celem działalności Warsztatu jest proces rehabilitacyjny zmierzający do usprawnienia funkcji:

  1. Fizycznych, w szczególności rozwijania sprawności ruchowej i manualnej.
  2. Psychicznych, takich jak zaradności w zakresie samoobsługi, wdrażania umiejętności i sprawności życia codziennego oraz nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.
  3. Społecznych, kształcenie w dostępnym zakresie wiadomości o otaczającym środowisku społecznym, przyrodniczym, kulturalnym, wdrożenie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa w różnych sytuacjach życiowych.
  4. Nauka orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się.
  5. Rehabilitacja ruchowa.
  6. Rehabilitacja zawodowa, czyli przygotowanie osób z niepełnosprawnościami do podjęcia pracy w Zakładach Aktywizacji Zawodowej, Zakładach Pracy Chronionej lub na otwartym rynku pracy.

Nasza placówka podejmuje próby znalezienia zatrudnienia dla uczestników jednak obserwuje się wyraźny brak zainteresowania i współpracy na naszym rynku pracy ze strony pracodawców.

W pracy terapeutycznej Warsztatu istotne jest przysposobienie społeczno – zawodowe i osiąganie poprzez pracę jak najwyższego poziomu dojrzałości społecznej i samodzielności.

Rehabilitacja zawodowa w naszej placówce realizowana jest poprzez terapię zajęciową , która odbywa się w 8 pracowniach:

  1. Pracowni czynności dnia codziennego.
  2. Pracowni komputerowej.
  3. Pracowni rękodzielniczo – krawieckiej.
  4. Pracowni artystyczno – introligatorskiej.
  5. Pracowni stolarsko-ślusarskiej.
  6. Pracowni witrażu .
  7. Pracowni muzykoterapii.
  8. Pracowni podtrzymywania umiejętności szkolnych

W zajęciach Warsztatu bierze udział 40 uczestników z różnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności.

Rehabilitacja zawodowa jest realizowana poprzez wyposażenie uczestników w najprostsze umiejętności i nawyki związane z pracą. Uczestnicy uczą się posługiwać różnymi narzędziami, oswajają ze sprzętem, maszynami, urządzeniami. Dzięki terapii zajęciowej w Warsztacie uczestnicy często odkrywają przyjemność płynącą z pracy, cieszą się z nowo nabytej umiejętności, stają się podatni na motywację, zdobywają umiejętność samodzielnej pracy, dostosowania techniki pracy do zadania oraz wykorzystują wcześniej nabyte umiejętności w procesie pracy, dbają o materiały, narzędzia, nabywają poczucia odpowiedzialności za wykonywane zadania. Ponadto uczestnicy w procesie rehabilitacji zawodowej poddawani są treningom mającym na celu wyposażenie ich w szereg cech osobowościowych mile widzianych przez pracodawców takich, jak: punktualność, staranność i dokładność, odpowiedzialność, odporność na zmęczenie i presję czasu.

Dzięki uczestnictwu w zajęciach Warsztatu Terapii Zajęciowej osoby niepełnosprawne wyrabiają sobie zaradność osobistą i pobudzają aktywność społeczną poprzez wykonywanie szeregu zadań, zarówno na rzecz społeczności warsztatu, jak i na rzecz własnej osoby. Dzieje się to przy okazji zajęć w pracowniach warsztatu (szczególnie w pracowni czynności dnia codziennego), jak i treningowi samoobsługi (w tym dbałości o higienę osobistą i kreowanie własnego wizerunku). Wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych odbywa się przy pomocy pełnienia ról w Warsztacie, a wyrabianie samodzielności poprzez wyposażanie uczestników w szereg umiejętności społecznych (i zawodowych). W wyniku rehabilitacji prowadzonej w Warsztacie, dzięki treningom społecznym, uczestnicy nabywają szereg umiejętności z zakresu kontaktów interpersonalnych, uczą się nawiązywania kontaktów, otwarcie porozumiewać się z otoczeniem, słuchać i rozumieć innych, stosować się do reguł, współpracować z innymi, prosić o pomoc i być pomocnym oraz stymulować pozytywnie innych uczestników. W ramach treningów socjoterapeutycznych uczestnicy uczą się ponadto nie angażować w konflikty, tylko je rozwiązywać, odbierać konstruktywną krytykę, ale również bronić się skutecznie w sposób konstruktywny, oddzielać sprawy pracy od spraw prywatnych oraz rozwiązywać samodzielnie swoje problemy.

Arteterapia jest kolejną ważną formą rehabilitacji. W rewalidacji przez sztukę głównym celem jest przygotowanie osób niepełnosprawnych do kontaktu z dziełami sztuki, szacunku do nich i odpowiedniego ich odbioru z ukierunkowaniem na własne twórcze działanie. Kontakt ze sztuką pomaga w rozumieniu i przeżywaniu świata, otwiera psychikę na wrażenia wzrokowe i słuchowe oraz prowokuje do marzeń.

W stycznia 2003 roku powstała grupa teatralna o nazwie „Wesołe Bractwo”. Grupa powstała z inicjatywy Eugeniusza Gajewskiego – aktora, który zaszczepił naszym uczestnikom pasję aktorską. Na początku był tzw. „teatr cieni”. Specyficzna forma teatru pozwoliła uczestnikom oswoić się ze sceną i nabrać wiary we własne możliwości. Potem przyszedł czas na tradycyjny teatr, kabaret, prezentacje muzyczne i taneczne.

Arteterapia przynosi ogromne korzyści osobom niepełnosprawnym. Jest też formą ułatwiającą integracje społeczną.

W ramach zajęć terapeutycznych prowadzona jest dogoterapia. Zajęcia prowadzi Pani Elżbieta Grabowska – nauczyciel Zespołu Szkół Integracyjnych nr 1 we Włocławku, piesek nazywa się Rina. Zajęcia te, wyczekiwane przez uczestników z niecierpliwością, wzbogacają wrażenia zmysłowe, aktywizują do rozwoju mowy czynnej, rozwijają myślenie wyobrażeniowo-pojęciowe, kształtują koncentrację uwagi, wyzwalają potrzebę komunikacji czy potrzebę wyrażania uczuć a także rozwijają postawę twórczą przez wymyślanie zabaw z psem.

Terapia ruchem prowadzona w warsztacie terapii zajęciowej ma na celu poprawę ogólnej sprawności ruchowej i kondycji fizycznej. Istotnym elementem terapii ruchem jest udział w spotkaniach sportowo-integracyjnych. Wiele z tych spotkaniach ma charakter cykliczny, więc uczestnicy corocznie spotykają się ze swoimi kolegami z innych placówek skupiających osoby niepełnosprawne.

Istotnym elementem działalności Warsztatu jest integracja społeczna. Odbywa się ona poprzez wycieczki, wystawy i kiermasze prac uczestników Warsztatu, wyjścia do kina, teatru oraz udział w festynach.

Dwa razy do roku Warsztat organizuje wystawy i kiermasze prac uczestników: z okazji Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia. Wystawy prac uczestników, będące promocją naszej placówki, organizowane są również poza Warsztatem podczas Jarmarku Rozmaitości odbywającym się z okazji Dni Włocławka, „drzwi otwartych” w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, Muzeum Etnograficznym oraz podczas uroczystości miejskich na otwartym terenie jak również we włocławskich placówkach oświatowych.